כפר אז''ר
מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיתופית בע''מ

מוסדות - ארכיון

הארכיון ממוקם במבנה המחלבה ההיסטורי אשר שימש במשך שנים כמחלקה במפעל הזכוכית "לנוי", ולאחר מכן כמשרדי המועצה האיזורית "אפעל" והותאם כעת ליעודו החדש. חדר הכניסה מיד בכניסה אנו פוגשים את תמונות מבנה המחלבה כפי שנראה בעבר ודמויות החברים שפקדו אותו בבואם לספק את תוצרת החלב. צילומים נוספים מתארים את החברים הרפתנים העוסקים בעבודות שונות ברפת ובחצר הרפת.
כמו כן מותקנים מדפים אשר על גביהם מאוחסנות תיבות בהן ארוזות תמונות, מסמכים וחפצים אשר שימשו את החברים ואת הוועד למן הקמת המושב.
חדר המחשב מצויד ביחידת זיכרון היכולה להכיל אלפי תמונות ומסמכי טקסט. תוכנות מתקדמות הותקנו כדי לטפל בצילומים ישנים שנפגמו במהלך השנים. להמיר ולערוך סרטי וידאו שצולמו בטכניקות ישנות ולשמש כיחידה בה ינוהל ויגובה אתר האינטרנט שבו אתם גולשים עתה.
בחדר הזה אשר עוצב במדת האפשר כחדר אירוח בבית מגורים אופייני בשנות הארבעים והחמישים יתקיימו ראיונות של חברים אשר יספרו סיפורי עבר, יאמתו או יפריכו אגדות המסופרות מזה שנים רבות. המרואיין או המרואיינים יצולמו ויוקלטו ובעזרת חיבור למחשב שבחדר המחשב תשמר עדותם המוצלמת לעתיד.
צילומי דיוקנאות חברי דור המייסדים קבועים על קירות המסדרון ומבטם מלווה את הפוסע לאורכו. עדיין לא הושלמה המלאכה וחברים אשר נפקד דיוקנם יתווספו בהמשך כדי שזכר מבע פניהם לא ישכח.
שמונה מבני הכפר נפלו במערכות ישראל. צילומי שמונת הנופלים תלויים על קירות חדר הזיכרון. בעזרת מיטת שדה ופריטים שונים ניתן לחוות מעט מעולמם של הלוחמים. על מסך מחשב ערוכה מצגת אשר מספרת את סיפור נפילתו של כל אחד מהבנים. לכל נופל מדף אשר בו מרוכז החומר שנאסף והקשור לשמו.
תמונות רבות מהווי בית הספר מקשטות את החדר המשחזר כיתה אופיינית. ספרי לימוד, מחברות, חוברות עבודה לחופש ואפילו קופסת התרמה לקרן הקיימת משלימים את המראה הנוסטלגי.
על קירות חדר זה מתנוססות תמונות מהווי הכפר. אירועים, מבנים ציבוריים וצילומי אוויר מהשנים הראשונות לקיומו של המושב. בחדר ישיבות זה יתכנסו חברי המערכת אשר הוקמה מבנות ובני הכפר המשמשים כמפיקי עלון מצולם ומאוייר אשר מופץ בין החברים לתיבות הדואר ובאמצעות אתר האינטרנט.